Tvrdá nebo chytrá práce

Bez práce nejsou koláče. Toto pravidlo platilo a stále platí. Je však nutné rozlišovat, o jaký typ práce se jedná. Dnes rozlišujeme dvě varianty. Je to tvrdá práce a také chytrá práce. Jak se obě možnosti liší a o které můžeme říci, že je ta lepší? Zajímejte se spolu s námi.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejprve hlavní rozdíly. Tvrdá práce je charakteristická hlavně tím, že je spojena se situacemi, kdy pracujeme i několik hodin denně, abychom dosáhli určitého příjmu. Naopak chytrá práce je založena na tom, že k dosažení stejného příjmu nám může stačit mnohem kratší časový úsek. Nepracujeme tedy tak tvrdě, ale pracujeme chytře.

Optimalizace je základ

Aby práce nebyla tvrdou, ale byla naopak chytrou, je třeba začít s optimalizací celého pracovního procesu. Je jedno, zda se vás týká tvůrčí činnost, zda něco vyrábíte, nebo provozujete eshop a balíte, stejně jako odesíláte zásilky. Vždy je třeba snažit se o maximální optimalizaci. Jedině tak se z tvrdé práce může postupně stávat ta chytrá, a to bez rizika, že se to jakkoliv podepíše na vašem finálním finančním ohodnocení.

Vliv má i cena za práci

I podle toho lze dané kategorie charakterizovat. Tvrdá práce je spojena spíše s nižším ohodnocením, kde se konkrétní denní neb o měsíční výše mzdy dohání množstvím práce, které je realizováno. Naproti tomu u té chytré je cena za práci vyšší, což znamená kratší pracovní dobu, ale na stranu druhou zde může hrát roli mnohdy více odpovědnosti, nebo nutnost mít více zkušeností a znalostí.

Obojí má své klady a zápory

Je na každém, jakou cestou se vydá. Někdo chce pracovat jenom chytře, jiný raději jednodušeji a tvrdě. Je na každém, aby si vyzkoušel, co mu vyhovuje více a tohoto směru se držel. Díky tomu, že se nejedná o rozhodnutí na celý život, není problém s ohledem na jednotlivé faktory daný směr kdykoliv změnit.

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová