Jak vystupovat na veřejnosti

Veřejnost vnímá jakékoliv vystupování z různých pohledů. Je proto třeba nejenom dobré a dlouhodobé přípravy, ale je nutné také vědět, jak vystupovat na veřejnosti, s cílem zanechání nejlepšího dojmu.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem o podnikání bway.cz.

Ideální je zaujmout a nalákat

Hned v úvodu je dobré snažit se zaujmout diváka, nebo posluchače. Třeba tím, že jim chcete dát zajímavou radu, nebo tím, co jste někde slyšeli, a přijde vám zajímavé. Tímto způsobem si lze veřejnost získat na svou stranu a zaujmout. A to proto, že uvidí, že můžete být vtipní, nebo i proto, že jste sví a na nic si nehrajete. Po tomto kroku už je možné standardně pokračovat.

Nemluvte více, než je nutné

S tímto pravidlem má mnoho lidí bohužel velký problém. Patří ale mezi to základní, jak vystupovat na veřejnosti. Jedna stará rada říká, že mlčeti je zlato. A této rady se doporučujeme držet. A to hlavně proto, že své posluchače nijak výrazně nezatěžujete zbytečnostmi, a ti se tak mohou více soustředit jenom na to důležité. Také je dobré připomenout, že čím více mluvíte, tím více hrozí riziko, že řeknete něco špatného.

Neopomíjeje správnou řeč těla

Věřte, že je stále více posluchačů, kteří ji budou vnímat. A to velmi výrazně. To nejhorší, co můžete udělat, je mluvit a přitom svým tělem dělat pravý opak. Jednoduše něco tvrdíte, ale vaše tělo ukazuje, že to není pravda. V tomto je řeč těla velmi důležitá. Nejenom, že by měla existovat, čímž na sebe více upozorníte, ale také je třeba říci, že musí korespondovat s tím, co říkáte.

Buďte vidět

Řečníka, který vystupuje na veřejnosti, nesmí být jenom slyšet. Musí ho být pochopitelně také vidět. Pokud je to jenom možné, snažte se stát výše, než vaši posluchači. Na stupínku, nebo třeba na pódiu. Proč je to nezbytné? Souvisí to jak s výše uvedenou řečí vašeho těla, tak to souvisí i s tím, aby lidé opravdu věděli, že před nimi vystupujete právě vy.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 23. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová