Co jsou mechanická přídavná zařízení a s jakými typy se setkáte?

Mechanická přídavná zařízení obvykle pomáhají tam, kde je vyžaduje manipulace s atypickými břemeny. Mezi výhody těchto pomocníků patří jednoduchá konstrukce a dostupná cena.

Prodloužení vidlic

Pokud hledáte pomocníka, který vám usnadní manipulaci s delším nákladem, bude se vám hodit tzv. prodloužení vidlic (na ližiny). V praxi se využívá např. při vykládání nákladu z kamionů z jedné strany. Dále pak pro manipulaci s velkými břemeny – umožňují tak efektivní využití potenciálu VZV. Klíčovými výhodami prodloužení vidlic (oproti pořízení dalších nosných vidlic) je nízká cena a snadná (de)montáž.

Montážní plošiny

Také montážní plošiny (klece) se nasazují na nosné vidlice VZV a po ukončení práce se opět vyjmou – z VZV se pak opět stává zařízení pro manipulaci se zbožím. Dobrou volbou jsou přídavná zařízení od Cematu.

Cemat dodává montážní plošiny v různých variantách včetně provedení se zvýšenou podlahou a pozinkovaným povrchem. Další možností je řešení uzpůsobené pro ručně vedený vozík, tedy v atypickém rozměru. Anebo pracovní plošina na kolečkách pro bezproblémový přesun i bez nutnosti použití VZV.

Jeřábová ramena

Jeřábová ramena s uchycením na nosnou desku vysokozdvižného vozíku jsou předurčena k víceúčelovému využití v rámci různých provozů, kde je zapotřebí zdvih nebo výsuv při manipulaci. Díky masivní konstrukci lze jeřábová ramena nasunout na vidlice. Nástroj je možné během krátké chvilky odmontovat a opět využívat VZV k původním účelům. Nosné vidlice jsou zároveň uzpůsobeny pro umístění závěsných či nosných háků a různých traverz. Nosné řetězy na jeřábovém ramenu pak mohou proměnit vozík na multifunkční zdvihač.

Tip: Za pozornost stojí také další praktická přídavná zařízení od Cematu – jeřábové závěsy, shrnovací radlice, mechanické a hydraulické lopaty a nosné trny. Více se o nich dozvíte na pridavnezariadenia.sk.

Publikováno: 26. 05. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová