Využití elektromotorů je pestré. Kde je najdeme a jak vybrat správný typ?

Elektrotechnika a elektromotory se nachází v mnoha oblastech a v budoucnu bude jejich využití ještě pestřejší. Práce v této oblasti proto patří k velmi významným úkolům při přispívání k pokroku a ochraně životního prostředí. Výkonné elektromotory jsou zároveň hybnou silou společnosti, bez které bychom nemohli existovat tak.

Síla a význam elektromotorů jsou důležité a potřebné v rámci různorodých činností.

Jaká je význam elektromotorů v moderní společnosti?

Význam výkonných elektromotorů ve společnosti je obrovský. Zjednodušují, zrychlují a zefektivňují různé mechanické pohyby.

Elektromotory jsou takřka všudy přítomné. Nachází se například v každé pračce. V každé větrné turbíně je také elektrický motor, který se nazývá generátor. List rotoru se otáčí silou větru a to zase otáčí generátor. To pak vytváří regenerační energii prostřednictvím magnetismu. S pomocí speciálního pohonu pak elektromotor rozpohybuje i těžké stroje.

Tip: Elektromotory najdete například na Forin.sk. Slovenská společnost dodává přímočaré pohony TMP a v její nabídce nechybí ani další zařízení - nabízí převodovky, frekvenční měniče a tvarovací stroje.

A mohli bychom pokračovat dále. Elektromotor mimo jiné pomáhá ovládat běžecký pás ve fitness centru nebo ventilátory v tunelech.

V každé vodní elektrárně voda protéká takzvanými turbínami (princip mlýnského kola). Ty rotují silou vody a pohánějí generátor, který pak vyrábí obnovitelnou energii.

Jak elektromotor funguje?

Elektromotor je elektromechanické zařízení, které slouží k transformaci elektrické energie na mechanickou. Většina zařízení funguje na principu rotačního pohybu, protože mechanická energie je charakterizována rychlostí otáčení a točivým momentem motoru. I toto zařízení si ale musíte umět vybrat.

Jak vybrat správný elektromotor?

S elektrickým motorem můžete provádět různé typy pohybů: rychlé, přesné, kontinuální, s nebo beze změny rychlosti, přičemž každý z nich vyžaduje specifickou technologii motoru.

Prvním krokem je výběr ze tří hlavních skupin elektromotorů :

  • AC asynchronní motory,
  • synchronní motory,
  • krokové motory.

Potom je třeba určit požadovanou aplikaci, protože to je to, co v konečném důsledku určuje výběr motoru:

Pokud hledáte motor, který pracuje konzistentně a s několika změnami otáček, preferujte asynchronní motor. Pro dynamické aplikace je vhodný synchronní motor a k přesnému polohování zase slouží krokový motor.

V závislosti na požadovaném pohybu je také třeba určit technické vlastnosti a velikost motoru:

  • Pro technické vlastnosti musí být specifikován výkon, točivý moment a otáčky motoru.
  • Při rozměrech zvažte půdorys (velikost motoru) a montáž (způsob ukotvení motoru v systému).

Pokud si tyto základní kritéria při výběru elektromotoru pohlídáte, chod zařízení bude bezproblémový a dlouhodobě bez překážek a poruch.

Publikováno: 26. 05. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová