Tipy, jak napsat dobrou seminární práci

Seminární práce může být horor zejména pro někoho, kdo nemá s psaním práce tohoto typu žádné předchozí zkušenosti. Pokud do skupiny „seminárkami nedotčených studentů“ patříte i vy, určitě se vám budou hodit následující praktické tipy. Sestavili jsme pro vás soubor několika základních rad a doporučení, jež vám psaní seminární práce výrazně usnadní. A protože jsou univerzální, zužitkujete je i tehdy, když budete psát větší bakalářskou práci.

Udělejte si jasno ohledně tématu

Jak psát seminární práci? Než se pustíte do psaní, ujasněte si, o čem se vlastně chystáte psát. Zní to jako banalita, ale spousta studentů naopak brzy po zahájení práce zjistí, že vlastně netuší, čeho by se měla seminárka týkat. Je proto dobré definovat téma a vytyčit okruhy, kterých by se měla práce dotýkat. Při psaní vám pak nebude dělat takový problém udržet linku.

Naučte se pracovat se zdroji

Na kvalitě použitých zdrojů obvykle stojí a padá celková kvalita seminární práce. V posledních letech se v očích většiny studentů stala nedotknutelnou královnou Wikipedie, ovšem ani ta nemusí vždy poskytovat nejlepší a skutečně ověřené informace. A bez ohledu na to, odkud budete informace čerpat, nezapomeňte zdroj citovat dle patřičné předepsané normy.

Závěr je tak důležitý

Není nic smutnějšího než jinak povedená seminární práce s odfláknutým závěrem. Je přirozené, že v poslední fázi práci již nebudete překypovat energií a entuziasmem, ale i tak se snažte o co nejrozumnější sesumírování toho, čemu jste věnovali v předchozích částech. Závěr by měl obsahovat zmínku o tom, proč jste si vybrali dané téma, k čemu jste v průběhu psaní došli – a komu by vaše závěry mohly posloužit.

Hlídejte si formu a gramatiku

Celkový dojem seminární práce neutváří jen obsah – velmi záleží také na stránce vizuální. Striktně proto dodržujte jasně definovanou strukturu a pohlídejte s především řádkování, zarovnání do bloku a další základní prvky. A to, že by se v seminární práci neměly vyskytovat gramatické chyby, snad příliš rozmazávat nemusíme. Sluší se jen dodat, že jazyk by měl být odborný, ale zároveň srozumitelný.

Publikováno: 28. 04. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová