Jak elegantně vyjednávat

Vyjednávání je nejenom v byznysu velmi důležité. Jenom málokdy se během našeho života obejdeme bez vyjednávání – zvláště, pokud chceme něčeho dosáhnout. Ne každý je dobrým vyjednavačem a ne každý ví, jak správně postupovat. Zajímá vás, jak elegantně vyjednávat? Dáme vám několik osvědčených rad.

Udělejte se nepostradatelným

To se hodí hlavně ve chvíli, kdy vyjednáváte třeba o výši svého platu při nástupu do zaměstnání, nebo se vyjednává celková cena zakázky. Je jasné, že druhá strana bude chtít zaplatit co nejméně, zatímco vy budete chtít co nejvíce. Jak elegantně vyjednávat? Udělejte se nepostradatelným. Dejte na obdiv své reference a spokojenosti ostatních, ukažte, že umíte a máte dokonalé výsledky. Zvolit vás je tedy pro druhou stranu jedinou správnou možností. A na tom postavte své vyjednávání, při kterém můžete dát najevo, že když se nedomluvíte, odcházíte.

Nekývejte na první nabídky

Dostali jste první a pro vás velmi zajímavou nabídku? Nikdy na ni nekývejte. Elegantní vyjednávání je založeno i na tom, že budete dobře vědět, jak vše funguje. Druhá strana při první nabídce počítá s tím, že jde jenom o start a tak je ochotna jít ještě nahoru. A toho byste měli využít. První možnost odmítněte a nevrhněte svou sumu. Ideální je následně sejít se někde uprostřed. Samozřejmě i vaše nabídka by měla být pokud možno reálná.

Buďte příjemní a milí

Pamatujte si, že když s někým vyjednáváte, budete s ním v budoucnu v každodenním kontaktu. Ať už z pohledu klienta, dodavatele, zaměstnavatele, nebo zaměstnance. Správné a elegantní vyjednávání musí být založeno na tom, že budete působit příjemně a mile. Agresivní techniky nejsou tím pravým. Jak proto, že to naruší budoucí vztahy, tak i proto, že mnohé agresivní vyjednávací strategie mohou způsobit i to, že se druhá strana doslova sekne a z budoucí spolupráce nebude nic.

Publikováno: 05. 01. 2018

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zvěřinová