Jak na zabezpečení tiskárny?

Pouze 44 % IT profesionálů se domnívá, že jejich společnosti přijímají opatření k řešení bezpečnosti tiskáren. Skutečnost je taková, že většina lidí nepovažuje síťové tiskárny za bezpečnostní hrozbu.

To možná platilo v minulosti, ale dnešní tiskárny jsou pro kyberzločince snadným vstupním bodem. Mají pevné disky a síťová připojení. Tiskárny se více než kdy jindy podobají počítačům a chytrým telefonům.

Investujte do kvalitního hardwaru

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při bezpečném tisku, je samotná tiskárna. Měli byste vědět, odkud pochází každé zařízení ve vaší síti. To je důležité zejména v případě, že máte pronajaté zařízení. Udělejte si přehled o bezpečnostních funkcích, kterými vaše tiskárna disponuje. Většina dnešních modelů je vybavena bezpečnostními funkcemi určenými k ochraně vaší sítě. Měli byste nainstalovat bránu firewall, která umožní připojení k tiskárnám pouze z důvěryhodných IP adres. Můžete také nastavit heslo pro přístup k síti. Tím omezíte zařízení, která se mohou k tiskárně připojit. Omezte také tisk na místní síť. Jak jsme již zmínili, dalším potenciálním rizikem jsou dokumenty uložené v paměti tiskárny. Většina tiskáren má nastavení zabezpečení, které umožňuje vymazat důvěrné dokumenty z paměti tiskárny. Pokud vaše tiskárny tyto bezpečnostní funkce nemají, je možná načase provést upgrade. V neposlední řadě nezapomeňte na umístění zařízení. Tiskárny by měly být umístěny na místech, která lze snadno sledovat. Tak lze snadno sledovat, kdo k tiskárně přistupuje. Pokud vás trápí finanční otázka a nechcete do bezpečné tiskárny investovat kvůli omezenému rozpočtu, bez obav to udělejte – peníze vám vrátí zpět kvalitní levné tonery. Budete-li využívat tzv. alternativní náplně – např. tonery Canon, HP či jinou značku, ušetříte třeba 80-90 % oproti originálním produktům.

Efektivní správa uživatelů

Nejdůležitější součástí úsilí o zabezpečení tisku je správa zaměstnanců. Více než 90 % případů narušení bezpečnosti je důsledkem lidské chyby. Vaši zaměstnanci představují hlavní bezpečnostní hrozbu. Většina vašich zaměstnanců se samozřejmě nesnaží způsobit narušení. V případě tisku však mohou vytisknout kopii důvěrného dokumentu a pak ji nechat ležet na tiskárně. Co s tím? Pochopit rizika, která tisk představuje, jim umožní důsledné zaškolení. Když běžní uživatelé pochopí, proč je zabezpečení tiskáren důležité, budou ho s větší pravděpodobností praktikovat. Měli byste také řídit, kdo má k tiskárně přístup. Můžete vytvořit účty s určitými oprávněními k tisku. Zaměstnanci, kteří potřebují tisknout důvěrné dokumenty, k tomu budou potřebovat oprávnění. Případně jim zařiďte soukromou tiskárnu určenou pouze pro jejich účely.

Publikováno: 20. 06. 2022 / Aktualizováno: 11. 04. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Hanka Zvěřinová

Tagy: bezpečný tisk | jak zabezpečit tiskárnu | zabezpečení tiskárny