Chcete zaplatit méně na daních? Optimalizujte

Podnikáte a neustále slyšíte o daňové optimalizaci, ale nevíte, co přesně tato definice znamená? Pojďme si přiblížit, jak je možné udělat podnikání příjemnější a finančně ne tolik náročné.

Optimalizace znamená snížení své daňové povinnosti. V ČR je povinnost platit různé daně, které souvisí s podnikáním. Jedná se o velikou zátěž pro většinu malých společností. Pojem optimalizace je často špatně zaměňován za pojem krácení daní.

Jedná se o dva zcela odlišné pojmy, přičemž krácení daní není legální metoda, zatímco daňová optimalizace je plně legální proces, který podléhá zákonům. Pro podnikatele jsou také vytvořeny bonusové balíčky, které mohou využít na snížení daňové povinnosti.

Způsoby optimalizace daní

Náklady spojené s podnikatelskou činností

Daně je možné také optimalizovat tzv. na poslední chvíli, tedy před koncem zdaňovacího období. Jedná se o nákup třeba kancelářských potřeb, ať už se jedná o psací potřeby nebo papíry do tiskárny.

Další velice častou variantou je nákup elektroniky nebo můžete kancelář vybavit novým nábytkem. Řemeslníci a jiní podnikatelé také mohou nakoupit pracovní oblečení – pracovní obuv nebo montérky, u kterých je možné prokázat, že byly využity k podnikání. S tím souvisí i balíčky pro obchodní partnery, na kterých bude uvedeno logo vaší společnosti.

Slevy na dani

  • sleva na poplatníka,
  • sleva na dítě a studenta,
  • sleva na ZTP (manžela, manželku nebo dítě),
  • sleva na manžela, manželku,
  • sleva na invaliditu (všechny stupně),
  • sleva na důchodce.

V současné době již není možné si z daní odepsat slevu na školkovné. Jednotlivé slevy se s příchodem nového roku stále mění a pohybují. Jejich pevná částka tak platí pouze 1 kalendářní rok.

Daňové zvýhodnění

Vzniká za určité zdaňovací období. Daňové zvýhodnění vzniká na vyživované dítě ve společné domácnosti.


Co není možné odepsat?

Z daní není možné si odepsat soukromé věci, ať už se jedná o cestování s rodinou nebo osobní nakupování. Stejně tak je nutné myslet na to, že pokud si nakoupíte tři notebooky, a pracujete sám, budete muset kontrole velice vysvětlovat.

Jak ovlivňují rezervy daňovou optimalizaci?

Rezervy jsou chápány jako finanční prostředky pro následující účetní období. Je z nich možné pokrýt budoucí výdaje. Rezervy není možné tvořit bezmyšlenkovitě. Každá rezerva musí mít přesný účel, proč je vytvořena.

Není ovšem přesně stanoveno, kdy bude rezerva použita. Na rezervy je nahlíženo jako na cizí zdroje, je to proto, že jsou vytvořeny za účelem, že v budoucnosti budou využity pro třetí osobu.

Daňová optimalizaci v zahraničí?

Jestliže chcete své daně snížit ještě více, můžete využití možnosti offshore společnosti, které vznikají v daňových rájích. Daně jsou zde buď nízké nebo žádné. U těchto společností musí být sídlo v odlišném daňovém ráji, jurisdikci, než je jeho činnost, pouze v takovém případě je možné využít všech výhod offshore společnosti.

Publikováno: 17. 02. 2024

Kategorie: Finance

Autor: Hana Šindelková